Chillli Tennis Open 2013

Kolejny rok, kolejny turniej. Poprzeczka wysoko postawiona. Dlaczego by nie podnieść jej jeszcze wyżej? Skoro Chillli wyszło poza granice kraju, to może pójść dalej?

GLTA World Tour to Międzynarodowa Organizacja tenisa w kręgach LGBT. Celem Gay and Lesbian Tennis Alliance (GLTA) jest zapewnienie otwartej, bezpiecznej, zintegrowanej przestrzeni i środowiska, które jest zaangażowane w promowanie i rozwój amatorskiego tenisa społeczności LGBT. Istnieje prawie 70 turniejów GLTA na całym świecie. Każdy jest mile widziany, żeby z nami zagrać wierząc w różnorodność i ducha fair play w sporcie. Jesteśmy organizacją non profit. Lubimy myśleć o naszych turniejach jako wydarzeniach sportowych społeczności. Znajdziesz tu przyjaciół na długie lata, a czasami partnera! Nacisk kładzie się na przyjazną, aczkolwiek konkurencyjność w tenisie i zabawę. Tak pisze o sobie Organizacja GLTA na swojej stronie.

Dlaczego nie wpisać Katowic na listę World Tour? Może wejść do współpracy z GLTA? Cele mają takie same, czemu nie spróbować? Czy damy radę? Na te i inne pytania, które pojawiły się w CTO Organizacji przyszło nam odpowiedzieć. Po długich naradach i korespondencji z przedstawicielami GLTA postanowiono. Wchodzimy w to! Podnosimy sobie poprzeczkę i działamy!

To już nie zabawa, a poważne przedsięwzięcie. Nie ma żartów, trzeba było zorganizować turniej na szeroką skalę. Jak szeroką, tego nikt nie wiedział, ale z pewnością na skalę europejską, choć oczy na Katowice zwrócone były nawet zza Oceanu. Stresu trochę było, ale przecież dwuletnie doświadczenie organizacyjne nie poszło w las. Pełne skupienie i mobilizacja pozwoliły działać i z podniesioną głową zaprezentować jedyny turniej tenisa ziemnego społeczności LGBT w Polsce.

Mimo, że termin – rzecz jasna pierwszy weekend sierpnia – wpisał się w kalendarz GLTA w terminie organizowanego World Outgames 2013 w Antwerpii, frekwencja w naszym wydarzeniu nie była niska. W 2013 roku w turnieju CTO udział wzięło 33 zawodników. Jest się z czego cieszyć, ponieważ 14 z nich było spoza granic naszego kraju. Przyjechali na „przedszpiegi” zawodnicy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Słowacji, no i oczywiście z Czech. Piątkowy wieczór rejestracyjno-zapoznawczy zorganizowaliśmy w Archibarze, tak by na spokojnie można było przejść cały proces, a jednocześnie być blisko imprezowej Mariackiej.

W tym roku wprowadzono więcej zmian. Rozgrywki zostały przeniesione z będzińskich kortów na korty zlokalizowane w Parku Śląskim. Nowy, większy obiekt, aby bez problemu zaplanować i rozegrać mecze singli i debli na 5 poziomach. Tak, to kolejna zmiana, która została wprowadzona. Dzięki organizacji turnieju wspólnie z GLTA mogliśmy powiększyć poziomy zaawansowania, tym samym przyjąć każdego chętnego w uczestnictwie. Od tego roku mogli się zgłosić początkujący z poziomu D, jak i ci najlepsi z poziomu Open. Było co oglądać.

Jak co roku, w sobotni wieczór balowaliśmy w katowickim Mirage. Muzyka, parkiet i tańce. Impreza na całego, a wszystko po to, by pozytywnie nakręcić się na niedzielne mecze i co jak co, pożegnania, bo chcąc nie chcąc, wszystko co dobre kiedyś się musi skończyć. Nagrody rozdane, zostało tylko posprzątać.

 

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Sądzę, że zapisaliśmy się w świadomości europejskich przedstawicieli pozytywnie i spowodowaliśmy myślenie, że w Polsce można i da się! Ziarno zasiane, a owoce ciężkiej pracy i stresu z pewnością przyjdzie nam zbierać w przyszłości. Tym samym przysporzyliśmy sobie więcej pracy, a poprzeczka postawiona jest już bardzo wysoko!