Taniec towarzyski equality to taniec par jednopłciowych, żeńskich lub męskich, w których to panie proszą do tańca panie, a panowie panów. Czym jednak tak naprawdę jest equality dance? W bezpośrednim tłumaczeniu dowiadujemy się, że to taniec równości. Ale o jaką równość tu chodzi?

W tańcu equality nie ma tradycyjnego podziału na rolę partnerki i partnera. W parze jest prowadzący lub prowadząca (leader) oraz prowadzony/prowadzona (follower). W parze męskiej mamy zatem dwóch mężczyzn, w parze żeńskiej dwie kobiety. Żadne z nich nie próbuje zmieniać w tańcu swojej płci, a dodatkowo należy podkreślić, że żaden z mężczyzn nie tańczy w sukience. Taniec ten jest szczególnie ważny dla osób homoseksualnych, które wreszcie mają szansę poczuć bliskość i magię tańca towarzyskiego w parze jednopłciowej. Coraz częściej taką formę tańca wybierają również osoby heteroseksualne, które chcą spróbować innej odsłony tańca. Przecież taniec nie zna granic, a przez lata wykształtowało się mnóstwo jego form i odmian. Heteroseksualiści widzą również w tańcu equality szansę na naukę drugiej roli w tańcu. W końcu jako instruktor tańca towarzyskiego trzeba znać zarówno kroki partnerki i partnera (prowadzącego i prowadzonego).

Tradycyjne elementy zostały przy tym na nowo zaaranżowane, dając tym samym masę nowych figur tanecznych. Repertuar taneczny pozostał oczywiście bez zmian, to znaczy tańczy się 5 tańców latynoamerykańskich (cha-cha, rumba, samba, paso doble, jive) oraz 5 tańców standardowych (walc angielski, tango, walc wiedeński, fokstrot, quickstep). Dodatkowo ważnym i cenionym punktem w tym tańcu jest zamiana ról w trakcie jego trwania. Prowadzący staje się na jakiś czas prowadzonym, a prowadzona może również być prowadzącą. Z reguły jedna osoba czuje się lepiej w jednej roli i przez większość trwania danego układu właśnie przy niej pozostaje, ale dlaczego nie zmienić na jakiś czas schematu?

Aby doświadczyć w pełni, czym jest taniec equality, najlepiej po prostu go spróbować. A gdzie najlepiej przekonać się o jego magii i niezwykłym charakterze? Oczywiście na turniejach tańca towarzyskiego equality. Niestety, jak na razie, nie ma takich turniejów w Polsce, ale za granicą – owszem i to sporo! O zasadach takich turniejów można przeczytać w osobnej zakładce, ale jedno jest pewne, na żadnym innym turnieju tańca towarzyskiego nie można doświadczyć tak ciepłej, niesamowitej atmosfery oraz wsparcia całej sali widzów, niezależnie od tego czy prezentuje się poziom A czy D!

Przełamanie konwencji tradycyjnego tańca towarzyskiego dało naprawdę niesamowite efekty, a taniec equality stał się swoistą mieszanką wykraczającą ponad dotychczas znane nam schematy. Zresztą najlepiej przekonać się o tym samemu na parkiecie!

Katowice- Gay-Lesbian-Trans-Bisexual-Hetero-Friendly