cPo raz kolejny zapraszam na spływ kajakowy. W tym roku odbędzie się on w terminie od 24/25 czerwca do 3 lipca. Po Borach Tucholskich przyszedł czas na Suwalszczyznę i jej osławioną rzekę – Rospudę.

 

Poniżej znajdują się informacje, które pozwolą Wam bardziej „poczuć” ideę spływu, a przy okazji poznać go od strony praktycznej.

 

 

rzeka

 

Szlak kajakowy Rospudy jest niedługi – ma zaledwie 67 km. Licząc średnio na dzień -wychodzi niecałe 10 km do przepłynięcia. To dystans dla przedszkolaków, zatem najprawdopodobniej w trakcie tych 7 dni spływu (z so na nd planowany jest nocleg nad jeziorem, początek spływu to niedziela; kajaki oddajemy tydzień później – w so, zatem dni „kajakowych” pozostaje 7) pobiwakujemy stacjonarnie 1- 2 dni w celu nicnierobienia. Oczywiście wszystko zależy od pogody – ta stety niestety jest nieprzewidywalna i różne scenariusze są realne. W każdym razie standardowo przynajmniej jeden dzień nad rzeką lub jeziorem w celu totalnego chilll(li)outu jest wskazany i najczęściej – praktykowany.

W tym roku wybieramy spokojniejszą rzekę - ma bodajże tylko jedną przenoskę, a poza tym przeplata się z jeziorami, co ma dodatkowe walory przyrodniczo - krajobrazowe. Dla zainteresowanych szczegółami dotyczącymi szlaku i charakterystyką rzeki polecam stronę:

 

https://www.splywy.pl/rospuda/rosdokl.htm

 

plan

 

Nie ma planu. Nie można zaplanować gdzie się będzie nocować każdego dnia. Gdy zbliża się wieczór, szuka się miejsca do noclegu (dogodnego na namioty przede wszystkim) - w 90% na dziko. Wypakowuje się kajak, rozkłada namioty, zbiera drewno, robi ognisko, je kiełbaski i inne smakołyki (wg uznania), pije alkohol i idzie spać. Kolejny dzień to pobudka (ok. 9.00), śniadanie, zwijanie namiotów, ładowanie bagaży do kajaków i powtórka z rozrywki. W tym roku ze względu na bardzo krótki szlak, pobudkę myślę, że będzie można trochę opóźnić ;)

 

toaleta

 

To las. Mycie - rzeka/jezioro.

 

jedzenie/infrastruktura

 

Przed spływem ogarnia się miejsca na szlaku kajakowym gdzie są sklepy, do której czynne
i w jakie dni. Najczęściej są to wiejskie sklepy, gdzie wszystko co potrzebne jest; czasami trzeba dojść 2-3 km do pobliskiej miejscowości. Zazwyczaj sklep trafia się jeden na dzień, dwa dni. Zależy też od rzeki - te bardziej turystyczne trasy mają lepiej rozbudowaną infrastrukturę – co ma oczywiście swoje zalety, ale też i wady – w końcu cały urok w tym, by było jak najbardziej dziko. Podejrzewam, że nad Rospudą nie będzie problemów z zaopatrzeniem. Byłem na niej 5 lat temu – bodajże codziennie można było się gdzieś zaopatrzyć. Podejrzewam, że z roku na rok infrastruktura jest tam coraz bardziej rozwinięta, więc nie zdziwiłoby mnie więcej tym roku o wiele więcej pól namiotowych czy przyrzecznych sezonowych barów.

 

prąd

 

Przez tydzień może nie być zupełnie prądu - trzeba o tym pamiętać a propos np. komórek. Ale o to też chodzi, by trochę się wyłączyć od wszystkiego i poczuć totalną zmianę dotychczasowego trybu życia. Wyjazd w turystyczne miejsca polskie i zagraniczne nie zapewni tak definitywnie alternatywnego klimatu. Ratunek dla uzależnionych od fejsa i innych wirtualnych uciech: akumulator usb lub mobilna bateria słoneczna.

 

czym płyniemy

 

Kajaki wypożycza się. Firma przywozi nas i kajaki ze swojej bazy (gdzie można pozostawić samochody) na początek spływu i odbiera z końca spływu - dzwonimy dzień wcześniej do firmy gdzie ten koniec jest :) Co do rodzajów kajaków to może kiedy indziej. W każdym razie można spływać jedynkami lub dwójkami. Oferta jest spora.

 

ludzie

 

Spływ organizuję jeszcze z dwójką znajomych, z którymi spędzam w ten sposób urlop od ładnych paru lat. Co do ilości osób, trzeba ją odpowiednio wyważyć. Niby im więcej osób tym lepiej, jednak należy liczyć się z tym, że im większa ekipa, tym w trakcie spływu zsynchronizować się z całą grupą jest ciężej. W poprzednim roku była nas szóstka, dwa lata temu – ósemka. Takie maksimum to 10 członków/członkiń. Obecnie na 100% zdeklarowanych jest 5 osób. Tak więc liczba jest ograniczona :/

 

potrzebne

 

Namiot obowiązkowo. Poza tym kuchenki turystyczne (można mieć jedną na kilka osób), śpiwór, karimata/materac, czołówka lub podręczna latarka. To taka podstawa. A poza tym wszystko co potrzebne do życia przez tydzień, pamiętając, że jest się bez prądu i ciepłej wody. Przewodnik kajakowy można wydrukować z netu - fajnie jakby każdy miał mapkę. No i takie pierdoły jak podpałki do ogniska, sztućce.. przydaje się wielofunkcyjny scyzoryk. Koniecznie też coś na słońce. i ew. na komary; ciepłe ciuchy (w nocy bywa zimno). I dobry humor :)

Trzeba wybrać złoty środek - wziąć odpowiednio dużo rzeczy, ale lekkich i niezajmujących dużo miejsca - kajak ma ograniczoną pojemność, a wypakowywanie i wpakowywanie codzienne całego majdanu też trochę czasu zajmuje. Z tego też względu prawie nikt nigdy nie zabiera saperki. Choć niby się powinno...

 

 

koszty

 

Minimalne, jak na ponad tydzień urlopu. Koszt kajaków z kapokami to ok. 30zł/dzień - niezależnie czy jedynki czy dwójki. Ok 50zł za dowóz kajaków. Kilkadziesiąt złotych (już za cały spływ) za wypożyczenie ew. innych sprzętów, np. fartuchów czy nieprzemakalnych worków na bagaże – wywrotki się zdarzają, a mokre bagaże, namiot i ciuchy przez resztę spływu to średnia przyjemność. Reszta kosztów to dojazd na miejsce startu i powrót oraz jedzenie na miejscu. Noclegi odpadają :) Co prawda zdarza się, że trzeba zapłacić właścicielowi pola, na którym się zatrzymało i który znienacka się pojawia, ale z reguły 20zł lub flaszka wszystko załatwiają. Można zdecydować się na pole namiotowe - to koszt do 20 zł za noc - raczej rzadko stosowane, ale różnie może być (raz nam się trafiła sauna – w deszczowy dzień – rozkosz). W wersji dla rozrzutnych: do 1000zł ze wszystkim już, razem z kosztem ew. kupna namiotu (ok. 150zł na allegro). Koszty sztywne to ok. 500zł. Reszta zależy w dużej mierze od ilości wypitego alkoholu :)

 

zapraszam :)

 

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Katowice- Gay-Lesbian-Trans-Bisexual-Hetero-Friendly